Apartman Yöneticiliği ve Sorumlulukları

Şehirleşmenin ayrılmaz parçası olan apartman yaşamında, kat malikleri olarak istesek de istemesek de belli dönemlerde apartman yöneticiliği yapmak durumunda kalıyoruz veya kalacağız….

Bu haftaki, yazım da; Apartman yöneticiliği yapacak olanların Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında hangi konulara dikkat edilmesi gerektiği hususlarını ele almaya çalışacağım.

Apartman yöneticiliğine seçilirken, mutlaka görev alanınızı gösteren bir yönetim planın apartman genel kurulunda onaylatmanız gerektiğini, onaylatmadığınız takdirde kat mülkiyeti kanun 35. maddesinde yer alan geniş kapsamlı bir görev sorumluluğu ile karşı karşıya kalabileceğinizi ve bu geniş sorumluluk nedeniyle apartman işlerine yetişemediğiniz durumlarda görevinizi ihmal ettiğiniz yönündeki tenkitlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yöneticiliğiniz süresince normal yönetim giderlerine katılmayacaksanız bu konuyu yönetim planında mutlak surette belirtmeniz gerekmektedir. Belirtmediğiniz takdirde, sizden sonra gelen yönetimler hissenize düşen normal yönetim giderinin yarısını faizi ile birlikte sizden talep edebilirler. (KMK Madde:40)

Görevi suistimal ve yedieminliği suistimal suçları ile asliye ceza mahkemelerinde yargılanmak istemiyorsanız;

●Yöneticiliğiniz süresince apartman için yaptığınız giderler için mutlak surette fatura ve fiş alınız. Gider kalemlerinizi Fatura ve fiş verme kapsamında olmayanlardan almış iseniz gider pusulası düzenleyiniz. (KMK Madde:36)

●Topladığınız aidatlar için makbuz düzenlemeyi unutmayınız. Gelir ve gider kalemlerini mutlak surette deftere kayıt ediniz. Tutuğunuz defterleri, noterden tasdikini ve kapanış tasdiklerini unutmayınız. (KMK Madde:32,36)

● Yöneticiliğiniz bitiminde elinizde bulunan defter ve belgeleri yeni yönetime bir tutanakla teslim ediniz. (KMK Madde:32)

●Yöneticiliğiniz süresince topladığınız paraları ve avansları gerektiğinde almak üzere bir bankada kendi adınıza ancak apartmanınızın yöneticisi sıfatı gösterilmesi suretiyle hesap açtırınız.( KMK Madde:35)

Apartman yöneticiliği, yapmanız gereken durumlarda Yukarıdaki hususlara dikkat etmeniz ileride çıkabilecek sorunların önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Sedat ERYÜREK

S.M.M.M.

Yorumlar

Sayın Eryürek   Tamirat

Ziyaretçi kullanıcısının resmi

Sayın Eryürek

 

Tamirat ustalarına ödediğimiz paraları nasıl belgelendireceğiz.

 

Gider Pusulası nedir ? Nasıl hazırlanır.

Burada KDV veya stopaj var mıdır ?

Profesyonel yöneticiimiz fatura vermek zorunda mı ? Yoksa Serbest meslek makbuzu mu verir ?

 

Teşekkürler

Kırtasiyeden alacağınız gider

tugay kullanıcısının resmi

Kırtasiyeden alacağınız gider makbuzu ile tamirat ustalarına ödediğiniz tutarları gider gösterebilirsiniz. Apartman yönetimi için kdv ve stopaj yoktur.

Profosyonel yöneticiniz mükellefiyet durumuna göre belge düzenlemeli.

Site adına bankada hesap

Ziyaretci kullanıcısının resmi
Site adına bankada hesap açtırdım.Hesap açarken vergi dairesine kayıt olup vergi numarası almamı istediler.Vergi dairesine kayıt oldum.Şu anda vergi dairesine vereceğimiz aylık veya yıllık bazda herhangi bir belge veya müracaat varmı acaba ?

apartman yöneticisi topladığı

Ziyaretci kenan  kullanıcısının resmi
apartman yöneticisi topladığı aidat ile elektrik faturasını ödemez ise ne yapılacaktır

APARTMAN YÖNETİCİSİ APARTMAN

DUDU kullanıcısının resmi

APARTMAN YÖNETİCİSİ APARTMAN SAKİNLERİNE HAKARET ETME HAKKINA SAHİP MİDİR BÖYLE DURUMDA APARTMAN SAKİNLERİ NE YAPMALI

çalıştırılan kapıcı yı 7 yıl

adem afşar kullanıcısının resmi

çalıştırılan kapıcı yı 7 yıl boyunca hiç bir evrak düzenlemeyip işten çıkartan ve kapıcının mahkemeye vermesi neticesinde kat maliklerini 37000 tl zarara ugratmış olan yönetici için rücu hakkı yolu nedir.Selamlar.

Apartman yöneticisi işlteme

çınar kullanıcısının resmi

Apartman yöneticisi işlteme defterini kaybetmişse bunun cezai sorumluğu ne olur ve en önemlisi telefisi nasıl olur yardımcı olabilirmisiniz

Yeni yorum ekle